Oferta

Swoją ofertę kieruję do osób, które doświadczają cierpienia w związku z:

trudnościami adaptacyjnymi,
zaburzeniami lękowymi,
zaburzeniami nastroju,
trudnościami relacyjnymi,
utratą poczucia sensu w życiu,
kryzysami życiowymi,
niskim poczuciem własnej wartości.

Terapia stanowi proces poprzedzony konsultacjami psychologicznymi (około 3 spotkania), podczas których rozpoznawany jest problem oraz formułowana prognoza dotycząca przewidywanego czasu psychoterapii.


Kiedy i dlaczego warto podjąć psychoterapię?

Jeśli masz poczucie, że już długo mierzysz się z problemem/cierpieniem i wykorzystywałeś/łaś różne strategie radzenia sobie, a one nie przyniosły Ci pożądanego efektu, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twój problem szybciej rozwiążesz inwestując w terapię. Celem terapii jest taka zmiana doświadczania i funkcjonowania osoby, która umożliwi zniesienie, bądź złagodzenie objawów przyczyniających się do jej cierpienia. Innymi słowy: tam gdzie nie ma cierpienia, nie ma też terapii.

Zdarza się, że trudności tak długo nie są rozwiązywane, że osoba przestaje zauważać ich obecność w swoim życiu, choć nie przestaje ich doświadczać. Z miesiąca na miesiąc przyzwyczaja się do swoich lęków, obniżonego nastroju, drażliwości, niechęci do bycia z ludźmi, utraty poczucia sensu. W miejsce trudnego, konkretnego tematu (przyczyny problemu) z przeszłości pojawia się uogólnione, nieokreślone poczucie beznadziejności, małej własnej wartości etc.. Nierzadko na pierwszy plan wysuwają się wówczas objawy psychosomatyczne: zaburzenia snu, częste przemęczenie, bóle głowy, brzucha, zgaga itp..

Funkcjonowanie z nierozwiązanym problemem przyczynia się do negatywnych sprzężeń zwrotnych z otaczającą rzeczywistością - coraz częstsze złe samopoczucie i nieadekwatne (np. agresywne, unikowe) zachowania pociągają za sobą nieprzyjemne skutki w najbliższym otoczeniu. Skutki te (np. w formie uprzedzeń, niechęci wśród znajomych), niekorzystnie wpływają na nastawienie osoby do rzeczywistości, co wzmacnia jej dążenie np. do izolowania się albo stosowania agresji/autoagresji. Długotrwałe życie w takiej pułapce wiąże się z narastaniem dotkliwych, a nieraz wręcz dramatycznych doświadczeń. Psychoterapia wówczas to droga wydobycia się z wielomiesięcznego bądź wieloletniego uwikłania w swój "niewidzialny" problem systematycznie przysparzający cierpienia.




Psychoterapia - mity

Istnieją pewne błędne wyobrażenia dotyczące psychoterapii. Niektóre z nich mogą zniechęcać do jej podjęcia, inne w konfrontacji z rzeczywistością psychoterapii wywołują zaskoczenie, a nawet skutkują rozczarowaniem. Oto kilka przykładów takich wyobrażeń:

Mit I. Psychoterapia jest tylko dla osób doświadczających choroby psychicznej
Fakty: Zdecydowana większość osób zgłaszających się do psychoterapeuty nie cierpi z powodu chorób psychicznych. Psychoterapia stanowi jednak cenne uzupełnienie farmakoterapii w przypadku niektórych chorób (np. depresji), może być bardzo pomocna w przeciwdziałaniu nawrotom chorób.

Mit II. Psychoterapia może być groźna dla osobistych przekonań, wartości, wierzeń
Fakty: W trakcie oddziaływań osób profesjonalnie zajmujących się psychoterapią nie dojdzie do sytuacji, w której korzystający z psychoterapii będzie robił coś niezgodnego z własnymi przekonaniami, wartościami czy wierzeniami. Psychoterapeuci szkolący się w ośrodkach akredytowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne bądź Polskie Towarszystwo Psychiatryczne i respektujący kodeks etyczny zawodu psychoterapeuty z największym szacunkiem podchodzą do odmienności światopoglądowej, dbając o to, aby osoba pozostała w "swoim świecie".

Mit III. Psychoterapia zawsze trwa długo
Fakty: Długość psychoterapii zależna jest zwłaszcza od rodzaju trudności, z którą zgłasza się dana osoba. Psychoterapia może trwać kilka spotkań, choć to prawda, że przy poważnych trudnościach wymaga zwykle wielu miesięcy współpracy, a w najpoważniejszych sytuacjach nawet dłużej. Warto dodać, że osoba podejmująca psychoterapię może ją przerwać na każdym etapie.

Mit IV. Psychoterapia to szarlataństwo
Fakty: W związku z brakiem regulacji prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty w Polsce zdarza się, że pod szyldem gabinetu psychoterapeutycznego ogłaszają się osoby bez odpowiedniego przygotowania, których oddziaływania mogą być bardzo szkodliwe dla korzystających z ich usług. Dlatego warto zorientować się gdzie szkoliła się osoba, która oferuje usługi psychoterapeutyczne. Psychoterapia jest uznaną formą leczenia opartą na wiedzy medycznej oraz psychologicznej.

Mit V. Psychoterapia to forma poradnictwa
Fakty: Niektórzy udając się do psychoterapeuty liczą na uzyskanie czegoś w rodzaju pigułki, porady, która mogłaby szybko pomóc w rozwiązaniu trudności. Psychoterapia jednak to forma procesu, współpracy pomiędzy dwiema osobami, która opiera się głównie na budowaniu terapeutycznej relacji - sojuszu terapeutycznego, w którym osoba psychoterapeuty nie występuje w roli eksperta, ale partnera. Partnera towarzyszącego osobie podejmującej psychoterapię na drodze do rozpoznania swojej sytuacji oraz wprowadzania zmian. Kierunki zmian rozpoznane przez osobę uczestniczącą w terapii, a następnie przez nią wprowadzone są dużo trwalsze, niż narzucone przez kogoś z zewnątrz. Psychoterapeuta dba o to, aby powstały odpowiednie warunki umożliwiające osiągnięcie tego rozpoznania i tej zmiany, nie narzucając własnego światopoglądu ani eksperckich diagnoz.

Mit VI. Psycholog to inaczej psychoterapeuta albo psychiatra
Fakty: Psychiatrzy posiadają wykształcenie przyrodnicze, są lekarzami, którzy dodatkowo uzyskali specjalizację z zakresu chorób i zaburzeń psychicznych. Psychologowie to osoby, które posiadają wykształcenie humanistyczne uzyskane na pięcioletnich studiach magisterskich, zdobyli ogólną wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiej psychiki, zachowań oraz zaburzeń i chorób psychicznych. Psychoterapeuci to osoby, które oprócz dyplomu lekarskiego, psychologicznego bądź z zakresu innych nauk humanistycznych (np. pedagogiki) ukończyły szkołę psychoterapii akredytowaną przez towarzystwa psychologiczne bądź psychiatryczne. W związku z tym posiadają umiejętności niezbędne do prawidłowego prowadzenia psychorerapii.



Rejestracja

Zapraszamy Państwa do umawiania wizyt dzwoniąc na poniższy numer telefonu:

+48 606 854 048

lub mogą Państwo skorzystać z wygodnego formularza kontaktowego

Wartościowe cytaty

"Zacznij tam gdzie jesteś. Użyj tego co masz. Zrób, co możesz!"
Artur Ashe

"Ważne nie jest to co ze mną zrobiono, lecz to co ja zrobiłem sam z tym co ze mną zrobiono."
Jean Poul Sartre

"Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy zaakceptuję siebie takim, jakim jestem, zmieniam się".
Carl Rogers

"Błędem, który często popełniają osoby cierpiące na problemy z poczuciem własnej wartości, jest przekonanie, że jesteśmy godni szacunku tylko wtedy, gdy jesteśmy godni podziwu."
Christophe Andre

"To zdumiewające, jak na pozór nierozwiązywalne problemy nagle dają się rozwiązać, gdy ktoś cię słucha."
Carl Rogers

"Spotkać, to coś więcej niż mieć świadomość, że inny jest obecny obok mnie lub przy mnie. Wmieszany w uliczny tłum mam świadomość, że obok mnie są ludzie, co jednak nie znaczy, że ich spotykam. Spotkanie jest wydarzeniem."
Ks. Józef Tischner

"Dopóki nie uczynisz nieświadomego - świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem"
C. G. Jung

"Człowiek nie może po prostu "nadać" sensu swojemu życiu. Musi on go rozpoznać, odnaleźć i "odczytać"
Viktor Frankl

"Bo kiedy pod koniec życia "patrzymy wstecz" nie tyle na minione dobre dni, ale właśnie na te trudne, na życiowe sztormy, widzimy, że to one uczyniły nas tymi, kim dzisiaj jesteśmy."
Elizabeth Kübler - Ross

"Nie zamartwiaj się tym, co w przeszłości zrobiłeś źle, lecz siły duchowej, którą obecnie trwonisz czyniąc sobie wyrzuty, użyj w takim aktywnym związku ze światem, do jakiego zostałeś przeznaczony."
Martin Buber

"Strach to ciemna strona Mocy. Strach wiedzie do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia."
Yoda (Gwiezdne Wojny)

"Każdy człowiek jest nowym zjawiskiem w świecie i został powołany, by wypełnić swą jednorazowość na ziemi (...) Najważniejszym celem każdego człowieka jest urzeczywistnianie jego unikalnych możliwości, tych, których nigdy przedtem nie było i nigdy potem nie będzie, nie zaś powtarzanie czegoś, co ktoś inny, choćby nawet największy, kiedyś już zrobił."
Martin Buber

"Życie można znaleźć w chwili obecnej, jeśli więc nie zjawisz się tam, przegapisz swoje spotkanie z życiem."
Thich Nhat Hanh

"Nikt nie może być mi bliższy ode mnie, a ja... ja jestem sobie czasem taki daleki."
Stanisław Lem

"Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczania."
Soren Kierkegaard

"My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach, pocieszając innych, oddając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi."
Victor Frankl

"Żadna droga w moim życiu nie była tak długa jak ta, która miała mnie zaprowadzić do mnie samej."
Alice Miller

"Nie istniejemy po prostu - nasze istnienie jest nam powierzone jako miejsce urzeczywistnienia i ucieleśnienia naszego źródła."
Karl Jaspers

"Niektórzy ludzie tak boją się śmierci, że unikają życia."
Irvin David Yalom

"Im bardziej jesteśmy zdyscyplinowani wobec czasu, w im większym stopniu go wykorzystujemy, tym prędzej nam ucieka."
Maria Król - Fijewska

"Powiedziałbym, że nauczyć się poznawać niepokój, to zadanie, które musi podjąć każdy człowiek jeżeli nie chce zginąć albo z powodu nieznajomości niepokoju, albo z powodu pogrążenia się w nim. Ten zatem, kto nauczył się odpowiedniego niepokoju, nauczył się rzeczy najważniejszej."
Soren Kierkegaard

"Dopóki w naszym codziennym życiu istnieje obszar nietknięty zadaniowością, dopóki są momenty, w których "jesteśmy" i nie myślimy gdzie powinniśmy być za chwilę, dopóty jesteśmy bezpieczni od choroby zadanioholizmu."
Maria Król - Fijewska

"Nic nie czyni nas bardziej samotnymi niż nasze tajemnice."
Paul Tournier

"Doświadczenie to nie jest to, co się człowiekowi przydarza. To jest to, co człowiek robi z tym, co mu się przydarza".
Diogenes

"To nie ta góra, na którą się wspinasz cię meczy, tylko kamyk w twoim bucie"
Muhammad Ali